Podziemna Trasa Turystyczna w Opatowie Centrum kultury Opatów
Podziemna Trasa Turystyczna w Opatowie, zlokalizowana w województwie świętokrzyskim, składa się z połączonych dawnych piwnic i magazynów miejskich. Obiekt jest zarządzany przez Powiatowe Centrum Kultury, Turystyki i Rekreacji.
Budowa opatowskich piwnic rozpoczęła się prawdopodobnie w XIII wieku, a najstarsze elementy, które można zobaczyć na trasie, pochodzą z XV wieku. Eksploracja tych podziemi miała miejsce w latach 60. i 70. XX wieku, prowadził ją Krakowski Klub Turystyki Jaskiniowej pod kierunkiem inż. Stanisława Nowosielskiego z Politechniki Krakowskiej. W 1971 roku zaczęto prace zabezpieczające w odkrytych pomieszczeniach, które nadzorowali specjaliści z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz górnicy z PRG Bytom. Trasa została otwarta dla turystów w 1984 roku.
Obecnie trasa ma długość około 500 metrów i przebiega na trzech poziomach pod opatowskim rynkiem oraz ulicami. Wejście i wyjście znajdują się w tym samym punkcie, przy pl. Obrońców Pokoju 18. Na trasie można zobaczyć kilkanaście komór, w tym Żmigród, Małą Lessową, Górniczą oraz Kupcową. Podczas zwiedzania dostępna jest ekspozycja związana z historią miasta i Ziemi Opatowskiej.
Trasa jest dostępna przez cały rok, codziennie z wyjątkiem dni świątecznych. Wstęp jest płatny, a zwiedzanie odbywa się w grupach z przewodnikiem.