Muzeum Śląskie Katowice
Muzeum Śląskie w Katowicach zostało założone 23 stycznia 1929 roku na mocy uchwały Sejmu Śląskiego. Po wybuchu II wojny światowej w 1939 roku działalność muzeum została wstrzymana, a jego zbiory zostały częściowo zniszczone lub przeniesione do Górnośląskiego Muzeum Krajowego w Bytomiu. Po wojnie muzeum zostało tymczasowo odtworzone w Bytomiu w latach 1945-1950, a następnie restytuowane w Katowicach w 1984 roku. W 2006 roku zostało wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów, a w 2015 roku przeniesione do nowoczesnej siedziby przy ul. Tadeusza Dobrowolskiego 1.
Muzeum Śląskie posiada cenne zbiory, w tym malarstwo polskie z XIX i XX wieku (prace m.in. Józefa Chełmońskiego, Artura Grottgera, Jana Matejki), sztukę nieprofesjonalną, fotografię artystyczną, plakat polski oraz bogate zbiory etnograficzne i plastyki scenicznej. W 2012 roku muzeum uruchomiło stałą trasę zwiedzania dla osób niewidomych i niedowidzących. Regularnie angażuje się w projekty edukacyjne, artystyczne oraz wydarzenia takie jak Noc Muzeów i Metropolitalna Noc Teatrów. Współpracuje z muzeami w Ratingen, Opawie, Görlitz, a także z instytucjami w Finlandii i Włoszech.
Początek działalności Muzeum Śląskiego związany jest z powołaniem Towarzystwa Muzeum Ziemi Śląskiej w 1924 roku, którego celem było zbieranie pamiątek kulturowych Śląska. Oficjalne otwarcie miało miejsce 23 stycznia 1929 roku, a pierwsze wystawy odbyły się w Urzędzie Wojewódzkim i Sejmie Śląskim. Pierwszym dyrektorem był Tadeusz Dobrowolski, który zainicjował zbieranie cennych eksponatów.
W 1936 roku rozpoczęto budowę nowoczesnego gmachu muzeum zaprojektowanego przez Karola Schayera, jednak z powodu II wojny światowej budynek nie został otwarty i został zniszczony przez Niemców.
Obecna siedziba muzeum, zlokalizowana na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Katowice”, stanowi część Strefy Kultury i jest nowoczesnym kompleksem zaprojektowanym przez austriacką pracownię Riegler Riewe Architekten. Budynek składa się z siedmiu kondygnacji, z czego trzy znajdują się pod ziemią. Znajdują się tam m.in. galerie sztuki polskiej, plastyki nieprofesjonalnej, sztuki sakralnej oraz wystawy czasowe.